Dopis neznámému

26. května 2017 v 19:24 | Elena |  O vztazích
Můj drahý nejbližší příteli, má lásko,

píšu Ti tento dopis, abych Ti znovu řekla, jak moc jsem štastná, že jsem Tě potkala. Víš, že to byl můj sen, že celý můj život směřoval k tomuto vztahu, k této chvíli, kdy Tě mám vedle sebe. Těžko se popisuje klid, mír a štěstí, které prožívám, když jsem s Tebou, když se vedle Tebe probouzím, když mě držíš za ruku a kráčíme Prahou. Ráda s Tebou chodím těmi starými uličkami, po kočičích hlavách a cítím, jak mě podpíráš, když mi podpatek uvízne mezi dlaždicemi a já padám. Miluji, když jdeme ulicí a Ty mě najednou chytneš kolem pasu, jako bychom k sobě nerozlučně patřili. Ty a já. Zbožňuji Tvé tvrdé fousky na bradě, kterými se otíráš o mou tvář . Tvé vlasy jsou tak husté a zároveň jemné, že by Ti mohla leckterá žena závidět. Miluji jejich konzistenci. Jsi krásný. Líbí se mi Tvá vysoká postava, líbíš se mi celý. Těším se na tu chvíli, až tě půjdu představit svým rodičům. Vím, že budu v tu chvíli strašně pyšná, koho jsem si přivedla. Vím, že život , který si pro sebe plánujeme, bude nádherný. Slibují mi to Tvé oči. Ty krásné oříškové...V uších mi zní píseň, kterou jsem poslouchala jako malá holka: "Znám ho, znám, má plachost laní, už ho dávno znám, má slunce v dlaních....." dnes vím, že byla o Tobě. Trvalo mi dlouho, než jsem Tě našla. Ale jsi to Ty. Nejsi žádným kompromisem, není tu žádné ale, jsi to Ty do všech detailů, které jsem si vysnila. Je to tak vitální, vášnivé a zároveň bezpečné, snadné, jisté. Je to nádherné. Věděla jsem, že musí existovat takový muž, který se nebojí zavázat se. Který má dost síly zůstat s jednou ženou a který po tom touží. Toužíš po blízkosti se mnou. Je to tak vzácné. Děkuji.

(link na zmiňovanou píseň: https://www.youtube.com/watch?v=SGkJuoV06BY)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Veronika Veronika | Web | 27. května 2017 v 9:28 | Reagovat

Uf, to je parádní, to je krásné pohlazení :-)

2 Elena Elena | 27. května 2017 v 14:55 | Reagovat

[1]: Verčo, moc děkuji :-)

3 AlbertPruri AlbertPruri | E-mail | Web | 7. června 2018 v 1:17 | Reagovat

The prostate gland is an essential section of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate can be found just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years of age. Infections of the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of most varieties of prostate infection. It is caused by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect inside the gland along with the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be brought on by trauma to the urinary tract or by infections via other areas with the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not yet to create the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper weight loss program is important. These are some from the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and will also also keep the urinary track clean.

2. Some studies declare that several ejaculations per week will prevent cancer of the prostate.

3. Eat steak sparingly. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to look at to make sure a healthy prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you ought to choose prostate examination at least one time per year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama