Syndrom hracího automatu

24. listopadu 2016 v 18:38 | Elena |  O vztazích
Existuje syndrom, který se může vyskytnout v manipulativně-závislých vztazích, a který George Simon nazývá syndrom hracího automatu. Závislost na hraní má mnoho společných rysů se závislostí na vztahu. Když začneš hrát s automatem, je těžké přestat, přestože výrazně prohráváš. Stejně tak člověk závislý na vztahu jen stěží odejde, přestože je využíván a nedostává ve vztahu to, co by chtěl. Proč?
Hlavní důvody, proč zůstáváme uvězněni v těchto vztazích a stáváme se podobni gamblerovi, který nepřestává hrát, jsou následující:

1)Hráč skočí po šanci získat spoustu něčeho cenného za počáteční malou investici. Žena skočí po šanci získat konečně to, co nedostala od rodičů a celý život to hledá. To vše za malou a zpočátku příjemnou investici do začínajícho vztahu - sex, společné chvíle, romantika. Žena nabyde dojmu, že muži jde o ní, že má pro něj hodnotu, že mu na ní záleží. Brzy se však ukáže, že dalších bonusů se nedočká, pokud nebude investovat do plnění jeho přání.

2) Hráč občas získá malý jackpot a vyhraje pár drobných. To mu dodá naději, že jeho snaha přece jen není marná a pokračuje ve hře. Žena občas obdrží od milého nějaký dárek, lichotku, pár hezkých slov, příslib do budoucna. Malou výhru, která ji uchlácholí a na čas posílí iluzi, že vše se ubírá správným směrem, že je milována. Neuvědomuje si, že po většinu času je využívána a manipulována. Stále věří, že získání větší výhry je možné. MÁ NADĚJI. A tak investuje dál a dál. Myslí si, že je to ona, kdo kontroluje vztah, ale to je omyl. I manipulátor má vše pod kontrolou.

3)Když hráče zneužívání ze strany automatu unaví a chce skončit, naráží na těžké dilema. Pokud odejde, přijde o značnou investici. Odejít bez jakékoli odměny za vynaložený čas a peníze, jen se zlomeným duchem, je velmi těžké. Hráč již investoval hodně peněz, o které přijde. Také žena, která prohlédla, otálí s ukončením vztahu. Investovala již do vztahu mnoho času, mládí, energie i citů, ale výsledek je nula. Pokud odejde, zůstane sama se zlomeným srdcem, zklamanými nadějemi a možná (jak se domnívá) i s menší "tržní" hodnotou. Musela by také připusit svou chybu a stydět se sama za sebe, jak naletěla. Tento stud žena cítí.
"Kdybych tam ještě hodil pár korun... Zkusím mu dát ještě šanci..."

4) V závislostním vztahu se žena stává skutečně závislou na chemických mediátorech střídavého utrpení a úlevy, když dostane malý bonus. Tento bonus prožívá jako extázi a stále víc touží po další "dávce" v podobě lichotky, ocenění, projevu náklonnosti či něhy partnera. Při opuštění vztahu žena zažívá nepříjemné abstinenční příznaky v podobě deprese, pocitů prázdnoty, osamění - všeho toho, čemu se pomocí vztahu chtěla vyhnout. Tyto příznaky jsou natolik nesnesitelné, že dříve či později žena přijme nabízenou "dávku" a vrací se do vztahu.

Rozpoznání tohoto mechanismu je klíčové a je prvním krokem ke změně.


Inspirováno knihou Vlci v rouše beránčím od Geroge Simona. Jeho příměr k hracímu automatu je skvělý a tak ho s menší úpravou předávám dál. Přestože v článku píšu o manipulátorech mužích a závislých ženách, pohlaví může být i opačně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama