Říjen 2016

"Strašlivý nepřítel" STRACH

1. října 2016 v 20:20 | Elena |  O emocích
Po zadání klíčového slova strach do vyhledávače vyplivne Google následující titulky:

Zbavte se svého strachu!
5 úžasných rad, jak se zbavit obav!
Život beze strachu!
Proměňte strach v lásku!
Jak bojovat s úzkostí a strachem
Postavte se svému strachu!
Léčení stresu a strachu


Souhrně řečeno: Strach je nepřítel! Musíš se ho zbavit, odmítnout, rozsekat, zavrhnout, zničit. Titulek Léčení strachu dokonce vypovídá o tom, že strach je snad jakási nemoc, která vyžaduje léčení. Od nejútlejšího věku jsme za projevy strachu káráni, odsuzováni, odmítáni. Dostáváme nálepky typu poseroutka, sralbotka, srababa, posránek. Strach je zlehčován a zesměšňován mnohdy v dobré víře, že tímto způsobem dítě učiníme odolnějším a nebojácnějším.

Děti brzy zjistí, že strach není přijímán a začnou ho skrývat a potlačovat. Nikdo s ním nechce mít nic společného. Tento styl výchovy je podporován celou naší kulturou. Filmoví hrdinové nikdy nemají strach. Jen odvážní jsou oslavováni. Úzkostné stavy jsou léčeny psychology a psychiatry, užíváme anxiolytika, hypnotika, sedativa. Vzniká mýtus strachu jako duševní choroby (pokud nejsou všechny duševní choroby mýtem).

Strach našich dětí v nás probouzí náš vlastní strach, který odmítáme. Snažíme se rychle zaplašit strach našich dětí, abychom necítili svůj vlastní.

A co když je to jinak? Co když vůbec nepomáhá, když se strachem bojujeme a odmítáme ho?

Strach je vyděšené vnitřní dítě. Toto dítě odmítáme. Toto dítě nenávidíme. Toto dítě se snažíme všemožnými prostředky vyhnat ze svého života. Je to boj s větrnými mlýny, protože nelze se zbavit něčeho, co je naší součástí. Když bojujeme se strachem, bojujeme sami sebou. A proto jsme víc a víc úzkostní. Je to bludný kruh, ve kterém se točíme, je to oprátka, na které věšíme sami sebe.

Učím se strach přijímat. Učím se ho objímat. Učím se nejednat proti němu, ale navzdory němu. S ním. Učím se rozpoznávat ty situace, kdy je užitečnou stopkou a kdy je jen odrazem mé minulosti.
Počítám s tím, že už u mě zůstane.