Když v tom jedou ženy

13. srpna 2016 v 18:10 | Elena |  O psychoterapii
Včera jsem sledovala reportáž z pavilonu 7 Psychiatrické léčebny v Bohnicích, kde byly záběry ze skupinových terapií pacientek závislých na různých drogách, lécích a alkoholu. Mnohé charakteristiky těchto žen jsem objevila sama u sebe a zřejmě se týkají všech žen, které milují příliš. Trpí nedostatkem lásky a velkým hladem po ní, nemají se rády, často pomáhají druhým a zachraňují je, samy jedou na rezervu. Hluboko uvnitř cítí nenasycenou potřebu lásky, kterou jako děti nedostaly, a kterou nyní neumějí dávat samy sobě.

Nedospěla jsem tak daleko, že bych sáhla po alkoholu nebo drogách, abych umrtvila onu černou díru, ale mám jiné prostředky. Ony to řeší alkoholem, já to řeším nezdravými vztahy a mám své zkušenosti i s prášky. V čem je rozdíl? V ničem. Kdybych toho Neurolu vloni snědla víc, mohla jsem lehce sklouznout k závislosti a dnes jsem mohla pobývat mezi nimi- na sedmičce v Bohnicích. Závislost na chlapech se bohužel v Bohnicích neléčí. Přitom tato nemoc je dle mého názoru zdaleka nejrozšířenější. Kolik nás asi je? Žen, které milují příliš...Ale pomoc zaměřená na tuto cílovou skupinu u nás neexistuje. Jedinou dostupnou pomoc jsem nalezla ve stejnojmenné knize americké psychoterapeutky Robin Norwoodové. Vzpomínám si ještě na knihu Jak poznat nebezpečného muže dřív než se zamilujete, která se zabývá podobnou problematikou.

Zdá se mi zarážející, že alkoholičky v Bohnicích jsou vedeny hlavně k abstinenci. Abstinence se na skupinové terapii skloňuje ve všech podobách. Občas se ženy zpovídají ze své minulosti, občas se jim dostane empatického potvrzení a ujištění od terapeutky nebo od ostatních žen. Většina žen často recidivuje a absolvuje léčbu několikrát.

Proč se ženy neučí řešit základní příčinu jejich žízně?

Proč se na skupině nemluví o jejich černých dírách, o jejich potřebě lásky, o jejich nedostatku sebelásky a zejména o technikách, jak tuto sebelásku znovu nalézt, jak zaplnit onu černou díru, aby nemuseli hledat u mužů, u vlastních dětí nebo utápět svou bolest v sexu, v drogách, v alkoholu? Odpověď na tuto otázku jsem hledala roky. Proč jsou všechny knihy a terapie tak vágní a teoretické, že se člověk nedozví konkrétní a jednoduché tipy, jak to udělat, aby mu se sebou začalo být dobře?

Nepovažuji se za plně vyléčenou, ale vidím na sobě pozitivní změny, proto ti napíšu, co pomáhá mě. Jsou to konkrétní kroky, které mi pomáhají cítit větší lásku k sobě, takže pak necítím tak velký hlad.


  • Každý den si udělej co nejvíce času pro sebe, aby sis mohla dát lásku způsobem, který máš ráda. Existuje pět jazyků lásky (viz strýček Google) a já používám doteky, pozornost a hezká slova. Někomu jinému budou spíše vyhovovat dárky nebo činnosti. Vypozoruj, jaký je ten tvůj jazyk lásky a tak se k sobě chovej. Např. jazyk doteků požívám takto: Když jsem ve sprše, tak se nemyju bezmyšlenkovitě, ale hezky si tělo pohladím a myju se s láskou. Musíš to procítit. Musíš aspoň sekundu cítit, že se máš ráda. Pokud nic necítíš, zkus cítit lásku alespoň k některé své části, třeba k nohám, které se ti líbí. Najdi si takovou část. Já si občas políbím ruku nebo koleno. Mám v plánu také pomalovat si nohy srdíčkama, k čemuž mě inspiroval film Co my jen víme (můžeš shlédnout zde https://www.youtube.com/watch?v=ldJsv74339Q). Nejde o to malování , ale o to, co budeš při tom cítit. Snaž se procítit lásku k sobě. Často používám objetí a hladím si ramena nebo paže, zvlášť když je mé vnitřní dítě smutné nebo sklíčené. Doprovázím to hladivými slovy, které si odříkávám v duchu nebo nahlas, pokud jsem zrovna sama.
Jazyk pozornosti používám tak, že cíleně mluvím s vnitřním dítětem, ptám se ho na jeho pocity a poskytuju mu útěchu hezkými slovy. Řeknu si třeba: "Neboj se Elenko, já se o tebe postarám, věř mi, že tě v tom nenechám. Udělám, co bude v mých silách. Mám tě moc ráda." Buď autentická a říkej si to, co potřebuješ slyšet a co je pravda, nevymýšlej si lži. Většinou použiješ slova, která jsi potřebovala slyšet od rodičů. Neklam sama sebe, neslibuj si, co nesplníš. Vnitřní dítě to pozná a ztratila bys jeho (svou) důvěru.

  • Pokud se učíš projevovat si lásku, nelekej se odporu, který budeš možná cítit. Např. při slovech "Mám tě ráda, Elenko", jsem zpočátku cítila nechuť a odpor, to je normální. Tento odpor se vytratil po pár týdnech. Teď na mě tato slova působí jako balzám.

  • Snaž se co nejvíc vyjadřovat směrem k ostatním co potřebuješ, co cítíš, co ti vadí, nenech si od druhých ubližovat a využívat se. Vnitřní dítě potřebuje kromě útěchy a citové výživy také ochranu. Takže když ti někdo leze do tvých hranic, musíš ho chránit! Dítě ti začne více důvěřovat a spoléhat na tebe a bude se méně bát.

  • Za všech okolností přijímej, co se právě odehrává, neutápěj se v odmítání a negativních myšlenkách. K tomu opět doporučuji Rituál přijetí od Jana Havelky alespoň 2x denně ( nauč se ho zde https://www.youtube.com/watch?v=CyBBhIpGOH8).


  • Soustřeď se na své uzdravení. Snaž se přestat zachraňovat, kontrolovat, řídit a pomáhat svému partnerovi a ostatním lidem, kromě svých dětí. Tento krok je velmi důležitý. Nechej partnera, ať si své problémy řeší sám, je dospělý a může si pomoci zrovna jako to děláš ty. Pokud bude prostestovat, řekni mu, že se léčíš a že je to součást terapie. Nerozcházej se s partnerem, dokud na to nejsi zralá (pokud nemlátí tebe nebo děti).


  • Zapoj se do skupiny žen, které milují příliš a chtějí se uzdravit. U nás jsem takovou skupinu nenašla, ale chystám se ji v Praze založit. Pokud bys měla zájem docházet, ozvi se mi na mail. Skupina bude zdarma. Velmi ti také doporučuji individuální terapii, pokud cítíš, že ji teď potřebuješ, alespoň na přechodnou dobu.


  • Kultivuj své vlastní zájmy, koníčky a přátelství. Věnuj se však pouze takovým činnostem, které tě dobíjejí a dávají ti energii a stejně tak se stýkej pouze s lidmi, kteří tě povznesou a nabijí. Vždy se zeptej, jestli se po setkání s daným člověkem cítíš lépe nebo hůře.


  • Buď co nejvíce vděčná za cokoliv, co k tobě přijde dobrého, ať jsou to peníze, pomoc, rada, hezký zážitek, cokoliv... Nejen že se díky vděčnosti budeš bezprostředně lépe cítit, ale přitáhneš k sobě další dobré věci.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama